БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ:
ГОЛОВНІ ЗМІНИ
БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ:
ГОЛОВНІ ЗМІНИ
Останнім часом Уряд вносить багато змін до процедури бронювання. Не встигли одні зміни набрати чинності, Уряд вже приймає інші. Тож, яку ситуацію ми маємо станом на сьогодні?
Команда AXELO готова поділитися головною та актуальною інформацією для підприємств, які вже є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – критично важливі), або лише роздумують над тим, щоб стати такими.
1) Як і раніше, для отримання статусу критично важливого підприємства більшості підприємств потрібно відповідати трьом критеріям, яких усього є вісім.
Одним із таких критеріїв залишилося «важливе значення підприємства для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади». Як і раніше, критерії для цього критерію будуть встановлювати обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації (військові адміністрації у разі їх утворення) чи профільні міністерства (тому цей критерій ще називають «місцевим» або «галузевим»).
Проте тепер ці критерії будуть погоджуватися із Міністерством оборони та Міністерством економіки. Тому найближчим часом буде переглянуто чинні критерії для визнання підприємств такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.
2) Якщо раніше підприємства могли самостійно обирати три критерії, то відтепер для більшості підприємств є два обовʼязкових критерії (третій залишається на вибір):
А) відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
Б) розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників приватних підприємств, установ, організацій за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (сьогодні це 20 000 грн).
3) Окремо вимоги встановлені до заробітної плати заброньованих працівників. І тут найцікавіше, оскільки Уряд вже двічі змінював ці правила за останні кілька тижнів. Тож не складно і заплутатися. Проте спробуємо пояснити доступно.
На сьогодні військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків на бронювання, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (сьогодні це 20 000 грн.). Виняток встановлено для:
· державних та комунальних підприємств,
· господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та
· господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків,
· а також резидентів Дія Сіті.
ВАЖЛИВО! Недотримання такої вимоги тепер стане підставою для втрати статусу критичності (тобто не тільки бронювання по одній чи кількох працівниках буде анульовуватися, а по всіх заброньованих).
Крім того, підприємства, яким скасовано статус критично важливих у зв’язку з невиконанням наведеної вимоги, НЕ зможуть бути визначені критично важливими раніше ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.
4. З 1 грудня 2024 року бронювання працівника та переведення його на спеціальний військовий облік триватиме близько 72 годин з моменту формування списку за умови, коли військовозобов’язаний:
1) перебуває на військовому обліку;
2) перебуває у трудових відносинах з критично важливим підприємством, критично важливою установою;
3) не перебуває у розшуку;
4) уточнив персональні дані (адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані).
5. Усі рішення щодо визнання підприємств критично важливими, які є чинними станом на 1 грудня 2024 р., зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Тому тепер усі критично важливі підприємства для того, щоб залишити такий статус, повинні до 28 лютого 2025 року підтвердити такий статус.
За більш детальною консультацією щодо порядку бронювання працівників, звертайтесь office@axelo.com.ua або за телефоном +38 097 247 07 88
03.12.2024
БЛОГ