НОВЕ У ФІНАНСОВОМУ МОНІТОРИНГУ: ФОПАМ ПРИГОТУВАТИСЬ
НОВЕ У ФІНАНСОВОМУ МОНІТОРИНГУ: ФОПАМ ПРИГОТУВАТИСЬ
коментар адвоката, старшого юриста AXELO
Нагорняк Ірини
Національний банк України оформив розпорядження у вигляді документа і надіслав його до всієї банківської системи. Це розпорядження міститься в листі НБУ №25-0005/82615 від 1 листопада 2024 року під назвою «Про рекомендації щодо здійснення фінансового моніторингу».
У документі йдеться про те, що великий бізнес залучає фізичних осіб-підприємців до схем мінімізації офіційного грошового обігу і прибутку. Це сприяє зниженню податкових виплат: податку на прибуток підприємств (18%), податку на доходи фізичних осіб (18%) і військового збору (5%). Нацбанк акцентував на цій проблемі на зустрічі два тижні тому, вимагаючи від банків посиленого фінансового моніторингу. У новому листі регулятор надав банкам критерії, за якими можна визначати ФОПів, що потребують додаткових перевірок:
1. Подання пакета документів для встановлення ділових відносин з юридичною особою та іншими ФОПами (особливо одночасно).
2. Спільна юридична адреса ФОПа і юрособи.
3. Спільне місце продажу продукції у ФОПа і юрособи (адреса магазину чи інтернет-сайту).
4. Наявність спільних власників, представників, бухгалтерів або довірених осіб між юрособою і ФОПом.
5. Відсутність у ФОПа необхідних ресурсів для ведення діяльності, зокрема при роботі з юрособою.
Банкам також пропонується відстежувати характер, регулярність та обсяг операцій для виявлення зв’язків між ФОПами та юрособами.
Додатково Нацбанк визначив інші ознаки, що можуть свідчити про належність ФОПів до груп для мінімізації оподаткування:
1. Сплата юрособою послуг ФОПа, вартість яких важко оцінити (наприклад, оренда, маркетингові чи інформаційні послуги, реклама).
2. Надання юрособою фінансової допомоги ФОПу.
3. Здійснення ФОПом фінансових операцій у короткий проміжок часу (2-3 місяці) на загальну суму, що досягає річного ліміту доходу для певної групи платників.
4. Використання одного платіжного термінала кількома підприємцями.
Нацбанк також наголосив на ризиках дистанційних сервісів, які багато банків інтегрують у свої інтернет-банкінги та мобільні додатки. Регулятор не схвалює їх і вважає за краще, щоб банківські менеджери особисто взаємодіяли з бізнесом і проводили детальну перевірку.
Для виявлення ФОПів, що можуть брати участь у схемах, НБУ рекомендує банкірам звертати увагу на наступні моменти під час спілкування з підприємцями:
1. Клієнт або його представник не може чітко пояснити характер своєї діяльності.
2. Характер операції або обставини її ініціювання дають підстави вважати, що вона проводиться на користь іншої особи, чия особа не розкрита.
3. Один і той самий представник управляє рахунками кількох клієнтів, між якими немає логічно обґрунтованих зв’язків.
4. Фактичний обсяг фінансових операцій не відповідає заявленому при відкритті рахунку у банку.
НБУ також зобов’язав банкірів повідомляти Держфінмоніторинг у разі підозр на мінімізацію оподаткування або інші порушення фінмоніторингу і блокувати або закривати рахунки порушників.
Тож фізичним особам підприємцям слід підготувати «типові» пакети документів для обґрунтування ділової мети, реальності взаємовідносин, економічного ефекту і так далі, і довго пояснювати працівнику банку, що вони не члени картелю, а після кількох невдалих спроб звертатись до юристів, які мають значний досвід співпраці з банківськими установами при обслуговуванні системного бізнесу.
11.11.2024
БЛОГ