ПІДВИЩЕННЯ ПОДАТКІВ І ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ: ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ТА ІНШИХ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗБАЛАНСОВАНОСТІ БЮДЖЕТНИХ НАДХОДЖЕНЬ У ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ» ВІД 10 ЖОВТНЯ 2024 РОКУ №4015-ІХ
ПІДВИЩЕННЯ ПОДАТКІВ І ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ: ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ТА ІНШИХ ЗАКОНІВ УКРАЇНИ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗБАЛАНСОВАНОСТІ БЮДЖЕТНИХ НАДХОДЖЕНЬ У ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ» ВІД 10 ЖОВТНЯ 2024 РОКУ №4015-ІХ
28 листопада 2024 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», який був прийнятий 10 жовтня 2024 року №4015-ІХ (надалі – Закон №4015-ІХ).
Закон №4015-ІХ опубліковано в газеті «Голос України» 30 листопада та набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 1 грудня 2024 року. Проте, зміна термінів подання звітності з ПДФО та деякі інші норми наберуть чинності з 1 січня 2025 року.
Про ключові новації Закону №4015-ІХ:
Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб та встановлення військового збору для фізичних осіб-підприємців:
Важливо! Враховуючи зміни, які були підтримані Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики та направлені до Верховної Ради (законопроєкт № 9319), податковий закон не передбачатиме нарахування платникам військового збору “заднім числом”.
Перш за все відбулась зміна ставки військового збору для фізичних осіб на заробітну плату, доходи з банківських депозитів, оренди нерухомості, виграшів та інших доходів, а відбулось збільшення ставки з 1,5% до 5%. Зміни набувають чинності з 1 грудня 2024 року.
За фактом це означає, що з офіційної зарплати на 3,5% більше податків сплачуватиме роботодавець. Податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) новий закон не стосується, він залишається на позначці 18%. Не змінюється і розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ) - він на рівні 22%.
Тобто податки на заробітну плату становитимуть не 19,5% (як зараз), а 23%. Або 230 гривень із кожної нарахованої тисячі, замість 195 гривень.
Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої груп платників єдиного податку обов'язок сплати військового збору з'являється з 1 січня 2025 року.
Ставка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.
Щодо платників єдиного податку третьої групи (ФОПи), то вони сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.
Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.
Підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25% з 2025 року.
Податок на прибуток від банків за 2024 рік - у розмірі 50%.
Зміни в адмініструванні податків та зборів:
Прийнятий Закон №4015-ІХ запроваджує місячну звітність щодо ПДФО та ЄСВ замість квартальної. Однак, окрім цього, підвищується розмір мінімального податкового зобов’язання (мінімальна сума податкових платежів з одного гектару сільськогосподарської землі) до 1400 гривень за гектар.
Також вводиться авансовий внесок з податку на прибуток на кожну окрему АЗС, підвищуються мінімальні ціни на вино та виноробну продукцію, підвищується рента на пісок, щебінь та каолін.
Детальніше ознайомитися із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану», який був прийнятий 10 жовтня 2024 року №4015-ІХ.
02.12.2024
БЛОГ