СПОРИ З МИТНИЦЕЮ ЩОДО МИТНОЇ ВАРТОСТІ ТОВАРІВ: ПРО ЩО СЛІД ПАМʼЯТАТИ ДЕКЛАРАНТУ
СПОРИ З МИТНИЦЕЮ ЩОДО МИТНОЇ ВАРТОСТІ ТОВАРІВ: ПРО ЩО СЛІД ПАМʼЯТАТИ ДЕКЛАРАНТУ
коментар партнера, адвоката
Луціва Олега
Спори суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності з українськими митними органами вже давно стали буденністю в національній правозастосовній практиці. Так, причинами виникнення таких спорів є, як правило, помилки декларантів, допущені останніми при заповненні митних декларацій, неправильність їх заповнення, наявність у товаросупровідних документах, пред’явлених до митного оформлення, тих чи інших неточностей та/або розбіжностей щодо товарів та/або умов їх поставки, а також недобросовісні дії з боку працівників митниць.
При цьому, мабуть, найбільш поширеною категорією адміністративних справ, що пов’язані зі сферою митних правовідносин, є спори декларантів з митними органами щодо законності та обґрунтованості рішень митниць про коригування митної вартості товарів. І це зрозуміло, оскільки на практиці коригування митної вартості товарів часто застосовується державними органами як досить зручний інструмент для швидкого наповнення державного бюджету.
Для мінімізації ризику виникнення суперечки з митницею стосовно правильності визначення митної вартості імпортованих товарів декларанту рекомендується проявляти особливу ретельність ще на етапі документального оформлення відповідної експортно-імпортної операції, а також під час подання митної декларації та необхідних товаросупровідних документів митному органу. Найперше імпортеру варто звернути увагу на наступні деталі:
• відповідність порядку здійснення поставки товару і порядку проведення розрахунків за нього домовленостям сторін, передбаченим умовами зовнішньоекономічного договору (контракту);
• врахування при обчисленні митної вартості не лише фактурної вартості самого товару, але й інших обов’язкових складових (витрат на транспортування, навантаження, страхування товару тощо);
• відсутність у товаросупровідних документах неточностей та розбіжностей, які стосуються ціни товару, порядку і умов здійснення поставки та проведення розрахунків, наявність в документах усіх необхідних реквізитів і відомостей;
• комплектність пакета товаросупровідних документів, які подаються до митного оформлення, включення до нього всіх необхідних комерційних (специфікація, рахунок-проформа, інвойс та ін.), товаротранспортних і розрахункових документів;
• коректність і правильність заповнення та оформлення митної декларації – відповідно до умов зовнішньоекономічного договору (контракту) і змісту інших товаросупровідних документів.
Ретельна підготовка та проведення верифікації товаросупровідних документів перед їх пред’явленням митному органу, втім, не гарантує декларанту повної безпеки від незаконних, необґрунтованих і недобросовісних вимог та дій з боку працівників митниці. Проте в таких випадках шанси імпортера на успішне вирішення його справи у суді суттєво зростають.
Ключовим компонентом успіху декларанта за результатами судового розгляду його спору з митницею є залучення кваліфікованої професійної правничої допомоги. Команда AXELO має багаторічний успішний досвід судового представництва інтересів своїх Клієнтів у справах, пов’язаних з коригуванням митної вартості товарів, і завжди готова надати Вам таку допомогу.
17.02.2025
БЛОГ