ОСНОВНІ ПОДАТКОВІ ЗМІНИ У 2025 РОЦІ: ЩО ОЧІКУВАТИ?
ОСНОВНІ ПОДАТКОВІ ЗМІНИ У 2025 РОЦІ: ЩО ОЧІКУВАТИ?
У 2025 році українські підприємці знову зіштовхнуться з низкою важливих податкових змін. У цій статті ми розглянемо основні податкові зміни, які вступають в силу у 2025 році, а також підкажемо, що саме варто очікувати бізнесу і як підготуватися до нововведень.
1. Оподаткування резидентів Дія.Сіті.
З 01 січня 2025 року набрали чинності зміни, передбачені Законом України від 04.12.2024 № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», що стосуються оподаткування резидентів Дія Сіті.
Зокрема, мова йде про зміни, що стосуються податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість.
• податок на прибуток
Згідно Законом №4113-ІХ звільняються від оподаткування цим податком суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів за договорами добровільного медичного страхування, що сплачуються резидентом Дія Сіті (платником податку на особливих умовах) за свій рахунок працівнику/гіг-спеціалісту в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати/винагороди.
Також протягом дії воєнного стану не є об'єктом оподаткування податком на прибуток для резидентів Дія Сіті (платників податку на особливих умовах) операції з перерахування коштів, безоплатної передачі товарів/робіт/послуг Збройним Силам України та іншим державним органам, військовим формуванням, закладам охорони здоров'я для потреб забезпечення оборони держави та гуманітарної допомоги.
• податок на доходи фізичних осіб
Доходи спеціаліста, що нараховуються (виплачуються) йому резидентом Дія Сіті, оподатковуються ПДФО за ставкою 5% починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті. Такі доходи, нараховані (виплачені) в календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою ПДФО 18%.
Податковим агентам, які набули статусу резидента Дія Сіті, надається можливість до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому вони набули такого статусу, навіть якщо вони не відповідають вимогам щодо середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів, сплачувати ПДФО за ставкою 5%.
Цікавим є те, що якщо такі податкові агенти продовжуватимуть не відповідати вимозі щодо середньооблікової кількості працівників/гіг-спеціалістів після настання зазначеного терміну, вони будуть зобов'язані самостійно нарахувати та сплатити за власний рахунок ПДФО за ставкою 18% щодо доходів спеціалістів, виплачених протягом податкових періодів, коли податковий агент не відповідав зазначеній вимозі, в межах останніх 3-х місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті.
• податок на додану вартість
Не оподатковуються ПДВ операції з постачання на митній території України нерезидентом, який не зареєстрований платником ПДВ, послуг на умовах гіг-контракту.
2. Оподаткування фінансових установ та компаній, що здійснюють торгівлю валютними цінностями.
Згідно Закону України від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» з 01 січня 2025 року базова ставка податку на прибуток становить 25% для цілей: оподаткування прибутку фінансової установи (крім страховика); оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика); сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів фінансовою установою (крім страховика).
Також з січня 2025 підвищився авансовий внесок з податку на прибуток для підприємств, що здійснюють торгівлю валютними цінностями.
3. Оподаткування неприбуткових установ, благодійних пожертв, що збираються фізичними особами.
Закон України від 17.12.2024 № 4143-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення» встановлює наступні зміни:
• виплата компенсацій та інших виплат на користь працівників благодійної організації не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій, за умови що такі компенсації та інші виплати пов'язані з реалізацією цілей і завдань благодійної організації і передбачені її установчими документами та не суперечать законодавству. Разом з цим розмір компенсацій та інших виплат у податковому (звітному) році не повинен перевищувати 25% суми понесених адміністративних витрат такої благодійної організації за податковий (звітний) рік.
• не оподатковується ПДФО сума (вартість) благодійної пожертви, отриманої фізичними особами, які здійснюють публічний збір пожертв від імені благодійної організації або на її користь від власного імені, від імені або на користь інших бенефіціарів у розмірі фактично перерахованого такій благодійній організації чи бенефіціару.
4. Сплати військового збору, подання звітності.
Законом України від 04.12.2024 № 4113-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» передбачається:
• 01 січня 2025 року військовий збір у розмірі 5% застосовується до доходів фізичних осіб, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов'язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи.
При цьому річне податкове зобов'язання з військового збору з доходів фізичних осіб за 2024 звітний (податковий) рік, остаточний розрахунок якого проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5% (за винятком окремих випадків).
• ФОП-платники єдиного податку 1, 2 та 4 груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
• платники єдиного податку 3 групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
• змінюються строки звітування з ПДФО, ЄСВ та військового збору, а саме - з квартального звітування на щомісячне, згідно Закону України від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».
5. Питання трансферного ціноутворення.
Законом України від 18.06.2024 № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», регламентуються норми, що стосуються питань контрольованих операцій та трансфертного ціноутворення.
Передбачається, що господарські операції з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена Кабінетом Міністрів України до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності певних критеріїв (зокрема операції не здійснюються з пов'язаними особами-нерезидентами, операції з продажу та/або придбання товарів, послуг не здійснюються через комісіонерів-нерезидентів тощо), визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:
• нерезидент є резидентом держави, з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування,
• всі учасники (партнери) нерезидента є резидентами держав, з якими Україною укладено міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.
Ці умови мають підтверджуватися шляхом подання до ДПС України до 1 жовтня року, що настає за звітним, довідки, яка підтверджує, що нерезидент або учасники (партнери) є резидентами такої країни (крім держав, що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України).
У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм, такі зміни застосовуються з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.
Якщо у вас є запитання щодо ведення бізнесу або вам потрібна юридична консультація, звертайтеся до юристів AXELO – ми надамо професійну правову підтримку.
07.02.2025
БЛОГ