18 червня 2024 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період воєнного стану» від 09 травня 2024 року №3706-IX (надалі – Закон №3706-IX).
Зміни передбачені Законом №3706-IX набрали чинності 1 липня 2024 року.
Переважно більша частина положень Закону №3706-IX стосується експортного забезпечення окремих товарів, однак серед іншого до Податкового кодексу України внесено зміни щодо правил оподаткування контрольованих іноземних компаній та щодо відповідальності за порушення у цій сфері. Прийняті положення Закону мають на меті полегшити життя під час воєнного стану тим підприємцям та власникам бізнесу, які структурують бізнес через іноземні компанії в іноземних юрисдикціях.
Розглянемо детальніше зміни передбачені Законом №3706-IX:
1. ЗМІНИ, ЩО СТОСУЮТЬСЯ КІК-ШТРАФІВ.
Даним Законом Податковий кодекс України було доповнено пунктом 72, який вказує, що протягом строку дії воєнного стану на території України та шість місяців після нього до платників податків тимчасово не застосовуватимуться штрафи за (абз. 1-8 п. 120.7 ПК України):
• неподання контролюючою особою звіту про КІК;
• несвоєчасне подання контролюючою особою звіту про КІК;
• не відображення контролюючою особою у звіті про КІК відомостей щодо наявних КІК та/або не відображення інформації, що визначена підпунктами «г» - «з», підпункту 39 – 2.5.3. пункту 39 – 2.5. статті 39 – 2 ПК України, щодо наявних КІК.
Іншими словами, мова йде про відтермінування застосування штрафних санкцій за неподання повідомлень про КІК, неподання звітів про КІК; несвоєчасне подання звітів про КІК та не зазначення у звітах про КІК відомостей та наявної інформації.
Таким чином, Законом №3706-IX тимчасово призупинив застосування до платників податків на час воєнного стану та шість місяців після нього відповідальність за ряд порушень у сфері КІК-порушень.
Важливо! Звертаємо вашу увагу, що обов’язки з подання повідомлень про КІК та звітів про КІК не скасовуються і не відтерміновуються на час дії воєнного стану.
2. КОНФЕДЕЦІЙНІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ.
Цікавим доповненням Закону №3706-IX у Податковий кодекс України є те, що інформація та документи, які отримають контролюючі органи про КІК протягом строку дії воєнного стану та шість місяців після нього (стаття 39-2 ПК України):
• є інформацією з обмеженим доступом, що не може бути витребувана та/або передана правоохоронним органам на їх запит чи в рамках процедур, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України;
• не може вважатися доказами у кримінальному провадженні у розумінні статті 84 Кримінального процесуального кодексу України.
3. СТРОК ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ.
За загальним правилом строк позовної давності в таких випадках становить 7 років з моменту подання податкової декларації, тобто податкові органи протягом семи років можуть донарахувати контролеру КІК податки та штрафи.
Ще одною новелою у Законі №3706-IX щодо сфери КІК є те, що відлік строку давності, передбаченого статтею 102 ПК України для визначення податкового зобов’язання, пов’язаного з інформацією, що міститься у звітах про контрольовані іноземні компанії, починається з дати подання такого звіту до контролюючого органу.
Детальніше ознайомитися із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період воєнного стану» від 09 травня 2024 року №3706-IX.