НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ У ГОСПОДАРСЬКОМУ ПРОЦЕСІ
НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ У ГОСПОДАРСЬКОМУ ПРОЦЕСІ
коментар адвокатки, юристки AXELO
Нагорняк Ірина
Часто на підприємствах існує ситуація коли є боржники із незначними заборгованостями і такі Боржники не виконують свої грошові зобов’язання з різних причин – від відсутності діалогу між сторонами або неможливості вийти із ними на контакт, до вічних обіцянок сплатити борг до кінця місяця, чи дня коли «зійдуться зорі». Кредитори, в свою чергу, в таких ситуаціях часто не хочуть розпочинати судовий процес думаючи що це буде довго, затратно, або ж не вигідно.
Впізнали свою ситуацію? Тоді рекомендуємо Вам дочитати цей текст до кінця і звернути увагу на можливість стягнення боргу у наказному провадженні, який у господарському процесі набирає все більшої популярності, як інструмент стягнення грошового боргу.
При цьому, такий інструмент має багато переваг, серед яких:
швидке отримання рішення суду у формі судового наказу (тривалість всього процесу від підготування та подачі заяви до отримання судового наказу заявником складатиме близько до 2х місяців);
мінімальні затрати на сплату судового збору (станом на 01.01.2021р. - 227,00 грн.);
документи надсилаються лише в суд (не потрібно надсилати боржнику копії заяви з додатками)
у разі відмови суду, або оскарження боржником судового наказу-
можливість повторного звернення до суду у позовному провадженні, при цьому раніше сплачений судовий збір зараховується до суми сплати судового збору при поданні позовної заяви.
судовий наказ є виконавчим документом на підставі якого можна одразу звернутись до виконавчої служби (або приватного виконавця) і стягнути кошти в примусовому порядку.
Як показує наша практика, Боржники, які отримують копію судового наказу або щодо яких відкривається наказне провадження самостійно вирішують сплатити борг , не очікуючи відкриття виконавчого провадження з усіма його наслідками (арешт рахунків та майна, понесення додаткових витрат на користь виконавчої служби, надання інформації виконавцю тощо) .
При цьому, Кредитор :
не втрачає можливості нарахувати штрафні санкції передбачені договором та законом в примусовому порядку;
має можливість зберегти співпрацю з боржником, якщо це в інтересах обох сторін;
має можливість домовитись з Боржником про ненарахування таких штрафних санкцій і витрат або про часткове їхнє нарахування;
Підставою для звернення до суду у наказному провадженні є сукупність наступних вимог:
вимога про стягнення грошової заборгованості;
заборгованість виникла за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі;
сума вимоги не має перевищувати ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 01.01.2021р. - 227 000,00 грн).
Звертаємо увагу, що у кожному окремому випадку перед поданням заяви до суду про стягнення боргу, слід вивчати не лише документи, що підтверджують наявність заборгованості ,їхню достатність і допустимість , а й самого боржника, його поведінку в судових процесах, наявність відкритих щодо нього виконавчих проваджень. Такий підхід дозволить обрати найкраще вирішення ситуації з економією часу та коштів.
20.08.2021