ІНСТИТУТ АВТОРИЗОВАНОГО
ЕКОНОМІЧНОГО ОПЕРАТОРА В УКРАЇНІ
ІНСТИТУТ АВТОРИЗОВАНОГО
ЕКОНОМІЧНОГО ОПЕРАТОРА В УКРАЇНІ
коментар керуючого партнера AXELO
Лісного Володимира
Запровадження в Україні інституту авторизованого економічного оператора (АЕО) сприяє наближенню митного законодавства України до європейських стандартів, що не тільки спрощує та полегшує міжнародну торгівлю, але й забезпечує участь українських АЕО у формуванні безпечних ланцюгів постачання товарів та підвищує їх конкурентоспроможність як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
АЕО – це особливий статус, який засвідчує високий ступінь довіри до суб’єкта господарювання та надає йому суттєві спрощення при здійсненні митних формальностей.
Статус АЕО може надати підприємству такі вигоди як:
спрощене декларування;
економія часу і коштів за рахунок:
а) більш швидкого процесу переміщення товарів через митний кордон (наприклад, першочергове проходження митних формальностей, використання спеціальних смуг тощо);
в) не заїзду на термінал;
зниження ризиків у системі митного оформлення (наприклад, щодо контролю класифікації товарів, митної вартості тощо);
право самостійно накладати пломби на транспортні засоби.
Авторизацію АЕО може отримати підприємство-резидент, що виконує будь-яку роль в міжнародному ланцюзі постачання товарів (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу).
Водночас, Прикінцевими та перехідними положеннями Митного кодексу України передбачено певні обмеження щодо отримання авторизації АЕО до 07 листопада 2022 року авторизацію АЕО-С «про надання права на застосування спецiальних спрощень» можуть отримати виключно підприємства, які є одночасно виробниками та експортерами (імпортерами).
Для підприємств які хочуть отримати авторизацію АЕО-Б «про підтвердження безпеки та надійності» такого обмеження немає.
Для отримання авторизації АЕО, необхідно подати до Держмитслужби 2 документи: заяву про надання авторизації АЕО та анкету самооцінки підприємства.
Форми зазначених документів затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 665 «Про деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів».
Особливу увагу підприємствам необхідно приділити заповненню анкети самооцінки - це дасть можливість самостійно оцінити запроваджені на підприємстві процедури та готовність підприємства подати заяву про надання авторизації АЕО.
При заповненні анкети самооцінки важливо враховувати не тільки пояснення до анкети самооцінки, але й алгоритм проведення митними органами оцінки відповідності підприємства критеріям АЕО.
Належно та в повному обсязі заповнена анкета самооцінки дозволить підприємству уникнути отримання відмови у проведені оцінки відповідності підприємства критеріям АЕО або відмови в надані авторизації АЕО за результатами проведення такої оцінки.
Чому ж українські підприємства не поспішають отримувати статус АЕО
Перш за все не усі готові відкривати державі доступ до «внутрішніх процесів».
Крім цього, в Україні дається взнаки іще одна вагома обставина. Зараз діють положення Митного кодексу, які поки що надають абсолютно всім значну частину спрощень із переліку, передбаченого для АЕО. Тут варто взяти до уваги, що 7 листопада 2022 року термін дії цих положень Митного кодексу спливає. Тобто, менш ніж за 1,5 року декларації типу ЕА, завдяки яким діють спрощення при перевезенні вантажів для всіх українських підприємств, скасують. Зате компанії зі статусом АЕО зможуть не лише й надалі користуватися суттєвими спрощеннями при митному оформленні, на кшталт нині чинних, а й новими.
Слід розуміти, що процедура отримання статусу АЕО є тривалою (опрацювання внутрішніх документів, перевірка з боку державних органів), тому підприємствам, які все ж таки мають намір скористатись з переваг статусу АЕО, варто уже зараз розпочати процес підготовки.
13.08.2021