ЧИ МОЖЕ БОРЖНИК ЗДІЙСНЮВАТИ РОЗРАХУНОК У ЗОБОВ’ЯЗАННЯХ ШЛЯХОМ ПЕРЕДАННЯ ВЕКСЕЛІВ?
ЧИ МОЖЕ БОРЖНИК ЗДІЙСНЮВАТИ РОЗРАХУНОК У ЗОБОВ’ЯЗАННЯХ ШЛЯХОМ ПЕРЕДАННЯ ВЕКСЕЛІВ?
коментар юриста AXELO
Голєва Олега
Нещодавно, юрист AXELO Олег Голєв у процесі консультування стикнувся із питанням: «Чи може боржник здійснювати розрахунок у зобов’язаннях шляхом передання векселів?»
Олег охоче ділиться своїм кейсом далі.
NB! Вексель - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю). Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі.
«Наш Клієнт отримав один із таких векселів, що, як вважав боржник, мало стати підставою для закінчення виконавчого провадження. Проте, на мою думку, така вимога є незаконною, адже цивільне законодавство встановлює, що грошові зобов'язання повинні виконуватися у гривнях», — констатує Олег.
Разом з тим, проведення розрахунків із застосуванням векселів все ж допускається Така можливість повинна відображатися у договорі, який укладається в письмовій формі. У такому разі передача векселя припинить грошові зобов’язання щодо платежу за цим договором та створить грошові зобов’язання щодо платежу за векселем. Водночас за видачу векселя без визначення у відповідному договорі умови проведення розрахунків із застосуванням векселів передбачається відповідальність у вигляді штрафу від 6 800 до 8 500 гривень.
Якщо ж Ви все ж отримали поштою борговий цінний папір і не бажаєте його приймати, рекомендую якнайшвидше відправити його боржнику цінним листом з описом вкладення . Адже, невчинення такої дії може свідчити про волю кредитора до настання правових наслідків прийняття такого документу.
«Замість підсумку, порада від мене: будьте пильними під час укладення договорів із контрагентами та будьте в курсі можливих маніпуляцій боржників, які хочуть уникнути або відтермінувати сплату грошової заборгованості».
11.06.2021