ОФОРМЛЕННЯ ВІДНОСИН ІЗ ДИРЕКТОРОМ ТОВ «ПО-НОВОМУ»: ПЕРСПЕКТИВИ УКЛАДЕННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ДОГОВОРУ ІЗ ДИРЕКТОРОМ ТОВАРИСТВА
ОФОРМЛЕННЯ ВІДНОСИН ІЗ ДИРЕКТОРОМ ТОВ «ПО-НОВОМУ»: ПЕРСПЕКТИВИ УКЛАДЕННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ДОГОВОРУ ІЗ ДИРЕКТОРОМ ТОВАРИСТВА
коментар юристки AXELO
Зварич Анастасії
14.08.2021 набрали чинності зміни до пункту 12 статті 39 Закону України №2275 «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», що передбачають новий альтернативний варіант оформлення відносин з директорами товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - ТОВ/ТДВ).
Такі зміни внесено Законом України № 1667-ІХ від 15.07.2021 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (більш відомий як закон про правовий режим «Дія Сіті»).
Зважаючи на правову природу та специфіку Закону № 1667-ІХ, зміни, що стосуються усіх ТОВ/ТДВ були неочікуваними.
За новою редакцією пункту 12 статті 39 Закону № 2275, з одноосібним виконавчим органом та кожним членом колегіального виконавчого органу укладається цивільно-правовий або трудовий договір (контракт).
Таким чином законодавець закріпив норму, якою дозволив обрати одну із трьох форм співпраці з керівником та членами виконавчого органу:
трудовий договір;
трудовий контракт;
цивільно-правовий договір (далі-ЦПД).
Зазначеного достатньо, щоб стверджувати, що Закон дає можливість призначення директора ТОВ шляхом укладення з ним ЦПД як альтернативи укладенню трудового договору/контракту.
Отож, з'ясуємо переваги нових змін, а саме укладення ЦПД з директором ТОВ/ТДВ.
Перевага для підприємства
ЦПД має доволі чітко визначену перевагу саме для підприємства, оскільки звільняє його (за деякими винятками) від обов’язку забезпечити передбачені КЗпП гарантії для найманих працівників і відповідне соціальне забезпечення. Так, наприклад, за цивільно-правовим договором не надаються оплачувані відпустки, не нараховується компенсація за невикористані дні відпустки, не оплачуються дні тимчасової непрацездатності, не проводиться індексація заробітної плати тощо.
Перевага для керівника
Для особи, яка працює за ЦПД, основними перевагами таких правовідносин є відсутність часових обмежень щодо виконання робіт і «свобода» від безпосереднього керівника (його фактична відсутність), а також незалежність від правил внутрішнього розпорядку підприємства.
Важливо Оптимальним та зручним є варіант укладення ЦПД із директором ТОВ, який є нерезидентом України. Таким чином оформлюються виключно корпоративні відносини з директором-іноземцем на підставі ЦПД без оформлення трудових відносин. У такому випадку отримувати дозвіл на застосування праці директора-нерезидента в Україні (за умови, що така особа перебуває на території України не більше 90 днів на 180-денний період-для громадян країн, для яких діє безвізовий режим в’їзду на територію України) не потрібно.
Оформлення відносин
ЦПД, як спосіб заміни традиційного трудового договору/контракту, для законного застосування має враховувати низку особливостей, характерних ЦПД, оскільки порушення встановлених вимог може призвести до ризику накладення штрафів з боку контролюючих органів. Приділивши особливу увагу положенням, які стосуватимуться визначення предмету договору, строку надання послуг (виконання робіт) і порядку їх оплати, не виникне підстав для накладення штрафів на підприємство та його посадових осіб за фактичне приховування трудових правовідносин.
Крім того, укладення саме трудових договорів/контрактів з директорами часто передбачене в статутах та положеннях про виконавчий орган. У випадку прийняття рішення про оформлення цивільно-правових відносин з директорами, варто лише оформити звільнення та укладення ЦПД, внести відповідні зміни до структури корпоративного управління та документів компанії, де це необхідно.
Податкове навантаження
Варто зауважити, що перехід на ЦПД не звільнить від сплати податків і зборів. Виплати за ЦПД обкладаються тими самими податками і зборами, що і зарплата за ТД. Однак, при оподаткуванні ПДФО нарахованої зарплати та винагороди за ЦПД існує відмінність. Вона полягає лише в визначенні бази оподаткування.
Отже, врегулювати відносини із директором ТОВ цілком можливо й поза межами трудових відносин, зокрема, шляхом укладення ЦПД. ЦПД дозволяє загалом гнучкіше побудувати відносини між підприємством і керівником ТОВ — не оглядаючись на жорсткі приписи КЗпП.
Рекомендуємо компаніям проаналізувати можливість та переваги укладення ЦПД з директорами товариств.
06.10.2021